Hey merhaba ziyaretçi bize destek olmak ister misin ? Hemen Kayıt Ol Seni hiç sıkmadan kayıt edeceğiz endişelenmek bize destek olduğun için teşekkürler.

• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
dokunarak çizgi çekme(slider şeklinde)
merhabalar. şu şekilde şekillerim var ve kullanıcı bu şekilleri parmağıyla soldan sağa doğru dolduracak fakat bunu mouse pozisyonunu ele alarak yaptığımda olumlu sonuç alamadım. aslında unity'nin slider'ı gibi çalışsa daha iyi olur ama nasıl yapacağımı bilemedim. şeklin içine gizli bi obje koydum ama mouse pozisyonunu ayarladığım zaman dışına çıkıyor haliyle iyi olmuyor. gizli objeyi şeklin dışına çıkmasını engelleyerek yolu izlemesini nasıl yapabilirim? tabi çektiğinde slider gibi dolacak.

şekillerin olduğu resim ek dosyada var

Ek Dosyalar Ekran Görüntüleri

Bu resimleri ui dakı image üzerinden mi yapıyorsunuz eğer öyleyse işiniz biraz zor ve ben nasıl yapılacağını bilmiyorum ama diğer türlü yapıyorsaniz(bir obje ye material olarak) mouse positions u normal uunity xyz kordinatına çevirip yapardım (ScreenToWorldPoint(Vector3)) sonra triggerlarla helletmeye çalışırdım
(02-10-2019, Saat: 19:58)abayir41 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri görüntüleyebilmek için Kayıt ol manız veya Giriş yapmanız gerekiyor.Anlayışınız için teşekkürler.!Bu resimleri ui dakı image üzerinden mi yapıyorsunuz eğer öyleyse işiniz biraz zor ve ben nasıl yapılacağını bilmiyorum ama diğer türlü yapıyorsaniz(bir obje ye material olarak) mouse positions u normal uunity xyz kordinatına çevirip yapardım (ScreenToWorldPoint(Vector3)) sonra triggerlarla helletmeye çalışırdım

UI image üzerinden yapıyorum. unity forumlarında da yazdım matematik formülleri verdiler parabola gibi
Ui oranlar üzerinden çalıştığı için harbiden değişik çevirmeler yapılıyor malesef bu konuda yardımcı olamıcam
(05-10-2019, Saat: 07:44)abayir41 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri görüntüleyebilmek için Kayıt ol manız veya Giriş yapmanız gerekiyor.Anlayışınız için teşekkürler.!Ui oranlar üzerinden çalıştığı için harbiden değişik çevirmeler yapılıyor malesef bu konuda yardımcı olamıcam

Screen space camera üzerinden çalışıyorum. Aslında tek yapması gereken gizli obje in şeklin dışına çıkmaması bunu yapabilirsem gerisi gelicek. Çünkü bundan başka şekillerde olacak
Gizli objenin şeklin dışına çıkması olayını pek anlayamadım tam olarak ne işe yarıyor
[attachment=69 Nickli Kullanıcıdan Alıntı:abayir41 pid='2522' dateline='1570269451']Gizli objenin şeklin dışına çıkması olayını pek anlayamadım tam olarak ne işe yarıyor
slider gibi düşün slider'ın handle'ı nasıl yatay şeklinde ilerliyosa, bu da şeklin gidişatına göre ilerleyecek sadece.

aynen resimdeki gibi

Linkleri görüntüleyebilmek için Kayıt ol manız veya Giriş yapmanız gerekiyor.Anlayışınız için teşekkürler.!

resim

Pek bir çözüm bulamadığım için yeniden bir slider yapıyormuş gibi düşüneceğim.

Bu resimden yola çıkarsak şimdi elimizde noktalarınızın kordinatları var ve bu kordinatlardan her iki nokta arası doģrunun denklemini bulabiliriz bu denklemi bir noktanın bir doğruya uzaklığını ölçmek için kullanıcaz bu noktamızda mouse yada TouchInput olabilir

Eğer noktamız doğruya belirlediğiniz mesafeden daha uzak olursa çizme(ilerleme) işlemi durduracağız

Fikir olarak bunlar aklıma geldi işlemleri birazcık size bırakmam lazım çünkü benim yazdıklarım sizinkiyle uyuşmayabilir
(05-10-2019, Saat: 23:05)abayir41 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri görüntüleyebilmek için Kayıt ol manız veya Giriş yapmanız gerekiyor.Anlayışınız için teşekkürler.!Linkleri görüntüleyebilmek için Kayıt ol manız veya Giriş yapmanız gerekiyor.Anlayışınız için teşekkürler.!

resim

Pek bir çözüm bulamadığım için yeniden bir slider yapıyormuş gibi düşüneceğim.

Bu resimden yola çıkarsak şimdi elimizde noktalarınızın kordinatları var ve bu kordinatlardan her iki nokta arası doģrunun denklemini bulabiliriz bu denklemi bir noktanın bir doğruya uzaklığını ölçmek için kullanıcaz bu noktamızda mouse yada TouchInput olabilir

Eğer noktamız doğruya belirlediğiniz mesafeden daha uzak olursa çizme(ilerleme) işlemi durduracağız

Fikir olarak bunlar aklıma geldi işlemleri birazcık size bırakmam lazım çünkü benim yazdıklarım sizinkiyle uyuşmayabilir
şimdi sadece bu şekillerde yok. elma armut çilek gibi şekillerin outline'ları da çizilecek yani üçgen şekil ile sınırlı kalmayacak. benim merak ettiğim şey şu daire objeyi çizginin dışına çıkarmamak için bir yol yok mu? çizgili waypoint gibi düşün hani otomatik olarak kendisi çizgi üstüne hareket ediyor ya, bunu mouse ile yapabilirsek şahane olacak
Bu noktaları elmaya benzeyecek şekil şekilde noktaları dizerseniz elma gibi olur onda pek sıkıntı yok gibi lakin asıl yapmanız gereken i iki nokta arasındaki denklemi bulup mouse pozisyonunu alalıp bir noktanın bir doğruya uuzaklığınî bulucaksınız eğer belirlediğiniz uzaklıktan fazla ise bu değer gizli cisim mouse izlemeyi bırakacak bence olay böyle olmalı

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Slider ile gameobject konumu ayarlama batuhantstkn 1 177 18-05-2019, Saat: 20:10
Son Yorum: abayir41
  Slider'a çift tıklayınca resetleme ? master35 2 570 02-08-2018, Saat: 17:34
Son Yorum: master35

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi